Konkurs " Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną", świętujący 25. lecie towarzyszył 42 Ogólnopolskiemu Festiwalowi Zespołów Muzyki Dawnej SCHOLA CANTORUM.
Dzieje konkursu znaczą setki wspaniałych prac, dziesiątki wystaw (prace zakwalifikowane do wystawy są corocznie prezentowane w galeriach sztuki Kalisza, Ostrowa Wielkopolskiego i Krotoszyna). Konkursy i wystawy to tylko część wydarzeń. Drugą częścią, nie tak spektakularną, są warsztaty plastyczne:
- zimowe dla laureatów konkursu
- letnie dla wszystkich chętnych
prowadzone w pracowniach artystycznych Wydziału Pedagogiczno - Artystycznego w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu przez pracowników naukowych uczelni. Wieńczone są wystawami, akcjami artystycznymi, lub jak
w tym roku tworzą scenografię do Koncertu Galowego Festiwalu. Dla większości uczestników konkursu i warsztatów są to pierwsze wystawy, a ich nazwiska i tytuły na zawsze są zapisane w katalogach im towarzyszących.
W obszarze sztuki nauczyciel, będący mistrzem dla swoich wychowanków, to taki ktoś, kto nie ogranicza się do działalności dydaktycznej, ale uprawia własną twórczość artystyczną. Takimi osobami, nauczycielami wysokiej klasy są artyści, których prace złożyły się na wyjątkową wystawę " REWERS", w roku jubileuszu Konkursu.
Wystawa ta poświęcona została tym, dzięki którym konkurs istnieje: artystycznym opiekunom i nauczycielom biorącej w nim udział młodzieży. Oprócz tego, że są nauczycielami, są jednocześnie artystami tworzącymi z własnej potrzeby serca.
Swoje prace zaprezentowali:
Aldona Kaczmarczyk - Kołucka
Bogusława Kowalczyk - Krassowska
Maria Zofia Mrożek
Urszula Pankowska
Grażyna Rypel
Marzena Sroczyńska - Gudajczyk
Małgorzata Strożek
Alina Walkusz
Jest to "rewers medalu", gdzie wystawa młodzieży jest jego "awersem".
Beata Kotecka
kurator wystawy
Zdjęcia z otwarcia wystawy