Aktualności
Konkurs 2019
Konkurs 2018
Konkurs 2017
Konkurs 2016
Konkurs 2015
Konkurs 2014
Konkurs 2013
Konkurs 2012
Konkurs 2011
Konkurs 2010
Konkurs 2009
Konkurs 2008
Konkurs 2007
Galeria


ProjektyNuty i teksty piesni muzyki dawnejgazetka


regulamin XII konkursu
Konkurs  

Międzynarodowy Dzień Muzyki
w Poznaniu 24.09. - 06.10. 2007 r.

Ogólnopolska, pokonkursowa wystawa „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną”.
Przegląd prac laureatów konkursu z lat 1996-2006.

ORGANIZATORZY:

  • Kaliskie Stowarzyszenie Edukacji Kulturalnej Dzieci i Młodzieży "Schola Cantorum" w Kaliszu
  • Centrum Kultury i Sztuki w Kaliszu

plakat wystawy prac laureatów w Wielkopolskim Urzedzie Wojewódzkim Ogólnopolska, pokonkursowa wystawa „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” jest efektem konkursu realizowanego corocznie od 12 lat a towarzyszącego Ogólnopolskiemu Festiwalowi Zespołów Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu.

Ekspozycje wystaw inspirowanych muzyką dawną oglądać można corocznie w okresie festiwalu „Schola Cantorum” w salonie Biura Wystaw Artystycznych w Kaliszu i salach Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Wystawy eksponowane są również w zabytkowych miejscach Wielkopolski Południowej (np. Galeria „Refektarz” - Krotoszyn). Ogólnopolski Konkurs przygotowywany jest w trzech grupa wiekowych: do -12 lat, 13-16 lat i powyżej 16 lat (szkoły ponadgimnazjalne).

Corocznie jury powołane przez organizatorów ocenia około 300 nadesłanych prac wykonanych w różnych technikach a przygotowanych w kilkudziesięciu szkołach i placówkach oświatowo-wychowawczych z województw: wielkopolskiego, lubelskiego, śląskiego, pomorskiego, warmińsko-mazurskiego, zachodniopomorskiego, dolnośląskiego, małopolskiego i lubelskiego.

Wysoki poziom artystyczny konkursu jest rezultatem warsztatów i seminariów plastycznych współorganizowanych przez wykładowców z Zakładu Wychowania Plastycznego kaliskiego Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego Uniwersytetu im, Adama Mickiewicza. „Grafika warsztatowa: środki wyrazu a technika”, „Świat organiczny jako źródło inspiracji formalnej w rzeźbie”, „Proces kształtowania ubioru jako element twórczej ekspresji” to przykładowe tematy seminariów i warsztatów plastycznych dla laureatów konkursu.

Ekspozycja ogólnopolskiej pokonkursowej wystawy „Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” w Galerii „Rękaw” Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego została zainspirowana przez organizatorów XV Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej w Wilanowie i towarzyszyła obok wystawy na Zamku Królewskim - jubileuszowym projektom artystycznym Akademii.

„Twórczość plastyczna inspirowana muzyką dawną” stanowi pewne podsumowanie doświadczeń i osiągnięć w wizualnym sposobie wyrażania przez dzieci i młodzież tematów muzycznych. Kolor zawarty w muzyce ma niepowtarzalną barwę dźwięków, która tworzy w naszej wyobraźni nowe, wspaniałe obrazy, budując u odbiorcy nowe doznania estetyczne.

To zjawisko wzajemnego przenikania się dźwięków z kolorem palety barw tworzy nową plastyczno-muzyczną jakość.
Założeniem organizatorów konkursu od początku jego istnienia było uzyskanie odpowiedzi na pytania: W jakim stopniu dzieci potrafią być wrażliwe na obie te dziedziny sztuki? W jakim stopniu potrafią wykorzystać tę wrażliwość we własnej pracy artystycznej, dziecięcej twórczości plastycznej? a w szczególności: Jakie znaczenie dla dzieci i młodzieży jako odbiorców sztuki będzie miało to doświadczenie w ich dorosłym życiu?

art. plastyk prof. zw. Andrzej Niekrasz
Zakład Wychowania Plastycznego
kaliskiego Instytutu Pedagogiczno-Artystycznego
Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza

 Linki


XII Forum MUZYKA DAWNA na UMFCFestiwale muzyki dawnejZespoły Muzyki Dawnej

oficjalna strona Urzędu Miejskiego
PKO Bank Polski
Młodzieżowy Dom Kultury
CKiS
Centrum Kultury
i Sztuki
Portal Calisia.pl
http://www.mollenhauer.comProjekt i wykonanie: Studio Grafiki i Technik Internetowych Marcin Bieniecki
Skrypty i architektura serwisu: Maroko